понеділок, 12 травня 2014 р.

7. Хотинська фортеця

    Протягом V- Х століть Хотинська фортеця використовувалася літописним племенем тиверців , і виглядала як типове Мисове городище. Споруду кам'яних укріплень Хотина прийнято пов'язувати з Галицько-Волинським князівством і з ім'ям Данила Галицького.          Археологічними розкопками виявлені кам'яні стіни замку ХІІІ ст. , Залишки білокам'яного храму,сліди житлової забудови. Замок займав північну частину замкової гори, приблизно третина від сучасної протяжності цитаделі. На півдні від замку знаходився укріплений посад, оточений валами і дерев'яними стінами. Найбільшій перебудові піддався в 2-й половині ХV століття , будучи в складі Молдавського князівства. Замок значно розширений в південному напрямку, підвищено рівень двору.          Замковий двір ділився на дві частини: північний двір використовувався командуванням , південний - гарнізоном.Між двома частинами замкового двору знаходиться палац коменданта, стіни якого викладені декоративно « шахматкою » з червоної цегли і білокам'яних блоків, а прорізи вікон прикрашені позднеготічним обрамленням з каменю. У 1538 р. Хотинський замок захопили польські війська, під час штурму підірвано мінами південне прясло стіни. При молдавському господарі Петре Рарешу в 1541-1546 р. зруйновану частину перебудували, прясло стіни відсунули ще далі на південь, а в середині нової стіни влаштована в'їзна вежа. У травні 1600 після того, як війська правителя Валахії та Трансільванії Міхая Хороброго захопили Сучаву, господар Молдови Ієремія Мовила з родиною (дядько майбутнього київського митрополита Петра Могили), з оточенням і колишнім правителем Трансільванії Сигізмундом Баторієм ( племінником польського короля Стефана Баторія ) знайшов притулок в Хотинської фортеці, яка в той час була під владою Польщі. 
    Турки з 1711 р. почали широкомасштабні роботи по створенню зовнішньої лінії оборони загальною площею в 22 гектари. Нові зміцнення побудовані з ескарпірованного камінням вала з бойовою терасою, широкого і глибокого рову і кам'яного контрескарпи. На території нової фортеці побудовано казарми, склади,мечеть.





6. Острів Хортиця

    Острів Хортиця -найбільший острів на Дніпрі. Існує дуже багато версій походження назви острова, втім більшість дослідників виводять назву від тюрксько-половецького «орт», «орта», що означає «середній» (посеред Дніпра). Серед низки версій, назву виводять від «хорт» — «пес», від давньослов'янського бога Хорса. 
    Острів розташований у районі міста Запоріжжя нижче ДніпроГЕСу, унікальний природний та історичний комплекс. Витягнутий з північного заходу на південний схід, довжина 12,5 км, ширина в середньому 2,5 км.Тут відбулося безліч історичних подій. Хортиця має величезне історико-культурне значення.




5. Херсонес Таврійський

    Херсонес Таврійський- місто, засноване стародавніми греками на Гераклейському півострові на південно-західному узбережжі Криму. Нині Херсонеське городище розташоване на території Гагарінського району Севастополя. Протягом двох тисяч років Херсонес був великим політичним, економічним і культурним центром Північного Причорномор'я.


4. Софіївський Собор в Києві

     Софійський собор був побудований в XI столітті в центрі Києва за наказом Ярослава Мудрого. На рубежі XVII - XVIII століть був зовні перебудований в стилі українського бароко. Протягом століть Софія Київська була головною святинею Русі-України - «митрополією руською». 
    Усередині Собору збереглося безліч древніх фресок і мозаїк, в тому числі знаменита мозаїка Богоматір Оранта. Софійський собор став першим внесеним до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО пам'яткою архітектури на території України.


3. Парк "Софіївка" в Умані

    Парк «Софіївка » заснований у 1796 році власником міста Умані , польським магнатом Станіславом Потоцьким , названий на честь його дружини Софії Вітт-Потоцької і подарований їй до дня іменин в травні 1802 року. Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено польського військового інженера Людвіга Метцеля, а всі роботи в парку виконали безпосередньо кріпосні Умані. 
    Парк був створений у майже безлісій місцевості, розділеною річкою Кам'янкою, балками та ярами, які врізалися в граніт, часто виходив на поверхню. При створенні парку вдало використано рельєф, але без заздалегідь наміченого плану. У процесі завершення робіт на окремих ділянках були висаджені місцеві та екзотичні деревно-чагарникові рослини, тоді ж були збудовані перші архітектурні споруди та прикрашено у вигляді скульптури, переважно античної. 
    Головна композиція парку проходить по руслу Кам'янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів : Верхній - понад 8 га , Нижній - близько 1,5 га та інші , водоспади (один з них 14 м заввишки) , шлюзи, каскади, підземна річка Ахеронт ( довжина 224 м). Парк прикрашають скелі ( Левкадська, Тарпейська ), гроти ( Венери, « Горішок», « Страху і сумнівів» ), павільйони ( Флори, Рожевий ), альтанки, скульптура. Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами, створено види й перспективи різних планів ( Головна алея, Англійський парк, Єлісейські поля та інші ). Коли Людвіг Метцель закінчив будівництво, в'їзд до парку був з боку оранжерей (тобто, з двору сільськогосподарської академії). Тоді приїжджали в « Софіївку » на конях по нинішніх вулицях Тищика і Київській. 
    За задумом архітектора, парк є наочною ілюстрацією до окремих частин поем Гомера «Іліада» і «Одіссея»



2. Києво - Печерська лавра

    Києво-Печерська лавра - один з перших по часу заснування монастирів на Русі. Заснований в 1051 при Ярославі Мудрому монахом Антонієм Любецький. Співзасновником Печерського монастиря став один з перших учнів Антонія - Феодосій. Князь Святослав IIЯрославич подарував монастирю плато над печерами, де пізніше виросли прекрасні кам'яні храми, прикрашені живописом, келії, оборонні вежі та інші будови. З монастирем пов'язані імена літописця Нестора (автора «Повісті временних літ») та художника Аліпія.


1. Кам'янець-Подільська фортеця

   Кам'янець-Подільський- одне з найдавніших міст України. Завдяки унікальному поєднанню історико-архітектурної, містобудівної спадщини , ландшафту каньйону річки Смотрич , «Старе місто (Кам'янець-Подільський) » оголошено державним історико -архітектурним заповідником. Кількість пам'яток архітектури XI -XIX століть налічує близько 200 будівель та споруд. Потужні оборонні укріплення «Старого міста», фортеця та фортечний міст , поєднання культових споруд різних релігій залишають неповторне враження. Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину «Старого міста», національною комісією України у справах ЮНЕСКО в травні 1994 року було рекомендовано включити його кандидатом до реєстру світової культурної спадщини.            Найбільша цінність - практично повністю збережений історичний центр без вкраплень архітектури XX століття. Головна міська пам'ятка - старовинна фортеця , перші споруди якої відносяться до XI- XIIстоліть , а основні укріплення , - до XVI -XVII століть. Оборонні укріплення в Кам'янці-Подільському вважаються прекрасним зразком кращих фортифікацій Східної Європи.